Jeśli chcesz osiągnąć wprawę w danej umiejętności – musisz ćwiczyć. Ronaldo nie urodził się na murawie największego stadionu świata. Agnieszka Chylińska nie dostała zaproszenia do Mam Talent tuż po ukończeniu 18 roku życia. Utarło się powiedzenie, że to nie cel jest najważniejszy, a prowadząca do niego droga. Doskonalenie siebie samego to proces, który najefektywniej kształci charakter. Na jakie przeszkody możemy się natknąć na początku naszej ścieżki?

Żyjemy w świecie natychmiastowej gratyfikacji. Chcesz kupić mikrofalę – używasz Internetu – bach! Zamówione! Może wakacje za granicą? Dziesiątki ofert last minute czekają! A co z jedzeniem? Nie mam czasu przygotować dzisiaj obiadu. Proszę, oferujemy najnowszą aplikację…

Przedsiębiorcy cały czas walczą o klienta, często zacieklej niż dwa lwy zamknięte w klatce. Natychmiastowy dostęp do wszystkiego i możliwość zaspokojenia własnej potrzeby. My, konsumenci jesteśmy coraz bardziej wybredni i niecierpliwi. Ale! Czy wszystko da się osiągnąć natychmiast?

Niestety, okazuje się, że nie. Praca nad samym sobą i nad naszymi zdolnościami może pochłonąć mnóstwo czasu. Tutaj pada pytanie: Czym byłaby umiejętność, gdyby każdy mógł zdobyć ją bez mrugnięcia okiem? To ona, dzięki swojej wartości, pozwala nam stać się unikalną jednostką w społeczeństwie. Często ludzie zapominają, że to właśnie pasje, hobby wykształcają umiejętności. A kwalifikacje można łatwo zamienić w wymierny zarobek.

Często widząc jak wiele mamy przed sobą do nauki rezygnujemy. Najgorsze co w tej sytuacji można zrobić to porównać się do ludzi, którzy tę długą drogę mają już za sobą. Właśnie sam proces zdobywania wiedzy i utrwalania jej jest dla nas najbardziej wartościowy. Możemy nauczyć się dyscypliny, planowania czasu i czynności, co niejednokrotnie zaowocuje w naszym życiu osobistym. Przecież w podróży nie chodzi o to, żeby wrócić do domu, czyż nie?  

Krawiectwo jest trudne. Nie ma co owijać w bawełnę. Maszyny do szycia są skomplikowane, nasze palce podatne na skaleczenia przez igłę. Zaczynając proces doskonalenia się w danej dziedzinie stajesz przed najtrudniejszym momentem. Musisz zacząć. Znaleźć źródła, z których będziesz czerpać wiedzę, poznać osoby, które przeszły przez to, z czym Ty zmagasz się teraz. I próbować, powoli acz konsekwentnie. Z czasem i umiejętności przyjdą – mogę to zagwarantować.

Mam nadzieje, że ten tekst zadziała jak szczepionka. W momencie, w którym poczujesz się przytłoczona, przypomnisz sobie – to tylko stan przejściowy. Teraz może być tylko lepiej i nie warto rezygnować. Bo to, co jest przed Tobą – satysfakcja z osiągnięć i duma z własnych umiejętności – jest warte kilku chwil niepewności.

 

Autor: Adam Juźwiak

PODOBAŁO CI SIĘ? UDOSTĘPNIJ WPIS